No image available

Zalety używania odzieży kolarskiej

Choć na dobrą sprawę do jazdy na rowerze można stosować odzież używana na co dzień, jak na przykład bawełniany t-shirt czy szorty, to wystarczy raz założyć specjalnie do tego przeznaczoną odzież rowerową, aby przekonać się, że ma ona wiele zalet, jakich zdecydowanie brakuje zwykłym noszonym na co dzień ubraniom. Choć wiele osób zarzeka się, że nie założy nigdy obcisłych spodenek czy koszulek, to bardzo często zmienia zdanie, gdy raz spróbuje.

Odzież dla kolarzy minimalizuje opory powietrza
Jedną z podstawowych funkcji, jakie ma zapewnić odzież rowerowa to zmniejszać opory powietrza podczas jazdy. To właśnie dlatego tak istotne jest, aby odzież dla kolarzy była idealnie dopasowana do sylwetki. Jest to szczególnie istotne podczas jazdy szosowej, gdzie kolarz jest narażony na podmuchy wiatru, a prędkość jazdy jest zdecydowanie wyższa, niż w przypadku kolarstwa górskiego. Mniejsze opory powietrza to w rezultacie mniejsze zmęczenie i większa przyjemność z jazdy lub lepszy wynik.

Odzież dla kolarzy reguluje ciepłotę ciała
Bardzo ważną cechą odzieży kolarskiej oraz generalnie sportowej, jest to, że przepuszcza ona wilgoć w postaci potu na zewnątrz, natomiast nie przepuszcza wiatru do wewnątrz. Dzięki temu skóra jest sucha, a jednocześnie nie jest narażona na podmuchy wiatru. Organizm z jednej strony nie ulega przegrzaniu w wysokich temperaturach, a w niskich – wychłodzeniu. Odpowiednie warunki funkcjonowania zwiększają wydajność i również zdecydowanie wpływają na radość z jazdy na rowerze.